Bilişim Firmasında Staj Yapmak

Bilişim Firması NedirBilişim Firması Ne İş Yapar ? gibi soruların cevaplarına önceki yazılarımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise Bilişim Firmasında Staj Yapmak konusuna değineceğiz. Gerek lise grubu olsun, gerekse üniversite grubu olsun sene içerisinde belirli dönemlerde staj yapmaktadırlar.

Özellikle lise & üniversitede bilişim bölümlerinde okuyan öğrenciler (bilgisayar bölümleri, teknoloji bölümleri, yazılım & bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı öğrencileri gibi) stajlarını Bilişim Firmalarında gerçekleştirirler. Böylece hem zorunlu stajlarını gerçekleştirmiş olurlar, hem de teknik bilgi ve deneyim kazanmış olurlar.

Peki iyi bir bilişim firmasında staj yapmak, bir öğrenciye neler kazandırır ?

  • İş hayatını ve kendisini disipline etmeyi öğrenir.
  • Teknik bilgi ve deneyimini geliştirerek, çalışmak istediği bilişim teknolojisine, yazılım alanına karar verir.
  • Takım çalışmasını öğrenir, böylece iş hayatında farklı karakterdeki kişilerle çalışmanın zorluğunu önceden görmüş olur.
  • Bilişim-Yazılım sektörünü sevip sevmediğini daha iyi anlar. Çünkü hiçbir işte çalışmadan ya da staj yapmadan zevkli gelen bireysel çalışmalardan çok daha farklı şeyler görmüş olur. Böylece sektörü sevmiyor ise kariyer yolunu değiştirir ve farklı bir alana yönelir.
  • Daha önce tek bir yazılım teknolojisi ya da diliyle çalışmış ise farklı diller öğrenerek kendisine alternatif çalışma alanları yaratabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir